Bożonarodzeniowe zwyczaje w moim domu

Nie robiłam w tym roku typowego Blogmas (może za rok), ale chętnie podzielę się z wami tradycjami bożonarodzeniowymi, które są w moim domu. Nie jest to post ani musicalowy ani podróżniczy, ale wpisuje się w klimat i myślę, że się Wam spodoba. I dajcie znać, czy znacie któryś z tych zwyczajów!


Kobieta przynosi pecha

Przygotowania potraw wigilijnych swoją drogą, ale nawet jeśli 23 grudnia do późna w nocy krzątamy się w kuchni, to i tak w Wigilię trzeba wstać przed świtem i oznajmić najbliższym, że niebawem narodzi się Jezus. Mój brat idzie wtedy rano do rodziców, babci i dziadka (bo mieszkamy w jednym domu) i oboje jedziemy też do wujka i cioci. Trzeba wtedy powiedzieć „Na szczęście, na zdrowie, na tę Świętą Wigilię, kolęda!”, a zaspana przeszczęśliwa rodzinka sypnie wtedy trochę grosza.

Dlaczego wspomniałam, że mój brat idzie, a nie że idziemy oboje? Otóż, kobieta w Wigilię przynosi pecha. Ja jestem tylko piątym kołem u wozu w tym całym kolędowaniu i niedopuszczalne jest, żeby w Wigilię wpuścić do domu kobietę zanim progu nie przestąpi mężczyzna. Dlatego ja zwykle czekam grzecznie w samochodzie i czasami dostanę jakieś zbytki z tej kolędy. Feminizm leżał i kwiczał za czasów naszych babć, jak widzę.

Jedzenia jest na miesiąc

Jedzenie z Wigilii jemy potem przez parę tygodni, szczególnie pierogi. Babcia zawsze robi kilkaset pierogów, kilkaset uszek i mimo że na Wigilii jest nas 10-11 osób, to i tak wszystkiego zjeść nie da rady, kiedy potraw jest 12. Jedzenie idzie do zamrażarki i w styczniu jest przerwa od gotowania 😛

Tak, potraw jest zawsze 12. Odkąd pamiętam, nigdy nie było mniej. Połowa z nich jest tradycyjna, czyli co roku taka sama, a druga połowa to już wariacje. Pierwszą połowę przygotowuje najczęściej babcia z dziadkiem, a resztę młodsze pokolenia. Te wariacje to zwykle różne rodzaje ryb.

Swoją drogą, strasznie nie lubię ryby w galarecie. To jest jedna z niewielu potraw, które naprawdę trudno mi zjeść. Ale na Wigilii jem zawsze, chociażby tyle, ile zmieści się na widelcu. Na Wigilii zawsze trzeba spróbować każdej potrawy, bo to przynosi szczęście 🙂

Jak być bogatym?

Wygrana w totolotka? Gdzież tam! Jest lepszy sposób! U nas do tej pory zbiera się łuski z wigilijnego karpia i wsadza do portfela, by gotówka się nas trzymała przez cały kolejny rok.

To, czego się już u nas nie praktykuje, ale opowiadała o tym nam babcia, to wychodzenie panien po kolacji wigilijnej przed dom i słuchanie skąd zaszczeka pierwszy pies. Wskaże to kierunek, skąd nadejdzie przyszły narzeczony.

Aa, no i jeszcze w Wigilię nie można szyć, bo się rozum zaszyje! Więc sprawdźcie dzień wcześniej, czy wasz obrus pasuje na stół, przy którym będziecie jeść kolację wigilijną.

Project for Christmas (P4X)

W tym roku po raz dziewiąty z pomocą mojego brata nagrywamy świąteczny film. Te 9 lat temu nazwałam to przedsięwzięcie Project for Christmas (w skrócie P4X), inspirując się nazwą akcji charytatywnej Project for Awesome promowanej wtedy mocno przez amerykańskich youtuberów.

Ta nazwa się tak przyjęła, że „nagrywanie Project for Christmas” stało się dla nas tak samo oczywiste jak ubieranie choinki czy gotowanie kompotu z suszu. Za rok obchodzimy dziesięciolecie, więc będę musiała zrobić jakąś kompilację najlepszych momentów 😛

Bożonarodzeniowe zwyczaje

Uwielbiam świąteczną magię, którą budują te zwyczaje. Te stałe elementy Świąt powtarzane co roku sprawiają, że czuję, że ten czas jest uporządkowany i daje to poczucie spokoju i bezpieczeństwa, a dodatkowo potęguje wyjątkowość tych dni. Na pewno będę te tradycje utrzymywać i przekażę je dalej.

A jakie tradycje świąteczne są u Was? I czy znacie któreś z tych, które są praktykowane u mnie w domu?

instagram_icon_512 if_youtube_v2_386762 fb_icon

Wasza Zuzka

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s