Bardzo ważne pytanie z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru

Witam Was, Kochani, w Międzynarodowy Dzień Teatru! Mam nadzieję, że Wy też świętujecie, bo każda okazja jest dobra, by napić się wina wyjść do teatru, a dzisiejsza, to już szczególnie! Ja dzisiaj wybieram się z Kasią-Kulturalną Pyrą do Teatru Ludowego w Krakowie, ale postanowiłam uczcić ten dzień również na blogu i liczę na Wasze emocjonalne zaangażowanie w ten post 😀 Zapraszam w moje skromne progi!


Czasem zupełnie przypadkowe rzeczy zapadają nam głęboko w umyśle. Niedawno natknęłam się w internecie na następujące pytanie:

Co uważasz za najpiękniejszą cechę Twojej osobowości?

I poruszyły się wtedy jakieś sznureczki w moim mózgu, bo zastanawiam się od tamtej pory nad tym pytaniem bardzo często. I nawet niekoniecznie nad odpowiedzią, bo przemyślałam to sobie raz a dobrze i wiem, co bym odpowiedziała 😛 Zastanawiam się, jak na to pytanie zareagowaliby inni i dlaczego tak często ludziom trudno na to odpowiedzieć.

A dlaczego wspominam o tym
w Międzynarodowy Dzień Teatru?

Teatr to LUDZIE i, np. dla mnie, ludzie bardzo wyjątkowi. Obracając się na co dzień wśród inżynierów, programistów i testerów, a także logiki, liczb i kodu, trudno mi jest sobie wyobrazić życie z czegoś tak nieuchwytnego i niezdefiniowanego jak kreowanie roli w spektaklu, tworzenie choreografii czy interpretacja piosenki podczas śpiewu. Uważam, że trzeba mieć w sobie ogromną odwagę, by wejść w takie życie, a nawet coś więcej niż tylko odwagę. Trzeba mieć w sobie jakąś dozę pozytywnego szaleństwa.

Fascynują mnie ludzie, którzy tworzą teatr i którzy dla nas, widzów, zaglądają w najciemnejsze zakamarki swojej duszy i pokazują całych siebie na scenie. Fascynuje mnie magia i mistycyzm, które odczuwam oglądając spektakl. Właśnie teatr przyczynił się do tego, że zaakceptowałam moją wrażliwość i to ją wymieniłabym jako swoją najpiękniejszą cechę. I dlatego jestem ogromnie ciekawa, co o sobie powiedzieliby ludzie, którzy teatr tworzą.

Ja wiem, to pytanie jest trudne, mimo wszystko, bo zmusza nas do głębokiej refleksji. Nad swoimi pozytywnymi cechami bardzo rzadko się zastanawiamy, więc może tym bardziej warto to dzisiaj zrobić 😉

Co o swoich najpiękniejszych cechach mówią aktorki (i nie tylko) polskich scen teatralnych?

Joanna Pocica

Aktorka Teatru STU w Krakowie i Teatru Polskiego w Warszawie; wspaniała Sally Bowles z „Cabaretu” w Teatrze STU

„Najbardziej cenię w sobie upór. W wielu niekomfortowych sytuacjach w życiu, mimo ogromnych trudności, nie poddawałam się. Wiedziałam, czego chcę i upracie do tego dążyłam. Może zabrzmi to zabawnie, ale z perspektywy czasu jestem sobie za to wdzięczna 🙂 To cecha, która najbardziej w sobie cenię i uważam za najpiękniejszą.”

Katarzyna Zielonka

Tancerka, autorka ruchu scenicznego, choreografka; współpracowała z Jarosławem Stańkiem przy tworzeniu choreografii do „Opery za trzy gorsze” w Krakowskim Teatrze Variete

„Nigdy się nad tym nie zastanawiałam, ale jeśli musiałabym wybrać coś, co jest w mojej osobowości najpiękniejsze, oczywiście według mnie, to wybrałabym wdzięczność, odwagę i zdolność przebaczania 😀 Ale czy to faktycznie najpiękniejsze… hm… otoczenie może to stwierdzić, ale ja z tymi cechami czuję się dobrze.”

Maja Gadzińska

Aktorka Teatru Muzycznego w Gdyni, w którym zagrała tyle ról, że ciężko zliczyć, więc wspomnę o mojej ulubionej: Esmeralda w Notre Dame de Paris 😉

„Wrażliwość. Ciężko mi stwierdzić, czy to moja najpiękniejsza cecha, jednak najbardziej cenię ją u innych. Wrażliwość w stosunku do drugiego człowieka, wrażliwość na jego emocje, jego krzywdę, wrażliwość na sztukę i otaczający nas świat to najpiękniejsza rzecz, jaką możemy [dać] sobie nawzajem. Dlatego staram się pielęgnować tę wrażliwość w sobie najlepiej, jak tylko potrafię.”

Marta Burdynowicz

Aktorka Teatru Muzycznego Roma, Teatru Muzycznego w Poznaniu i Teatru Muzycznego w Łodzi; najlepsza siostra Mary z „Pilotów”

„Chyba najbardziej lubię u siebie swoją pogodę ducha 🙂 Pozwala dostrzec promienie słońca nawet w ten najbardziej pochmurny dzień i co więcej – pomoc je dostrzec także innym 🙂 „


To jest tak cudne, że każda z Pań odpowiedziała w inny sposób ❤ A ja życzę Wam, żeby każdy z Was codziennie, nie tylko w Międzynarodowy Dzień Teatru, dostrzegał swoją wyjątkowość i piękno 🙂 Dzielcie się w komentarzach Waszymi pięknymi cechami!

No i życzę też WSZYSTKIEGO CUDOWNEGO moim dwóm ukochanym teatrom, czyli Teatrowi Muzycznemu w Gdyni i Krakowskiemu Teatrowi Variete, a także teatrowi, który ma szczególne miejsce w moim serduszku – Teatrowi STU. I wszystkim teatrom świata! Dziękuję za to, że możemy z wami odbywać najwspanialsze podróże do naszego wnętrza 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s