Kulturalne podsumowanie maja ’19

Ok, ok! Ominęłam podsumowanie kwietnia, a z podsumowaniem maja sporo się spóźniłam. Nie mam absolutnie nic na swoje usprawiedliwienie 😦 Ale czytajcie, bo w maju się duuużo fajnego działo!

Teatr

Błękitne krewetki

Teatr Scena STU w Krakowie
reż. Krzysztof Jasiński
scenariusz Jacek Cygan

21.05.2019

Jedno z najprzyjemniejszych doświadczeń teatralnych ostatnich miesięcy. Zabawny, lekki spektakl, miejscami wzruszający, z cudownymi piosenkami, do których tekst napisał Jacek Cygan.

Jest to „Hamlet”, który widzowie oglądają od strony garderoby aktorek grających Gertrudę i Ofelię. W miarę postępowania akcji widz może się zastanawiać, czy to rzeczywiście są dwie aktorki czy jedna aktorka rozmawia z sobą sprzed lat.

Wstępują tu dwie wspaniałe panie. Ofelię gra Alicja Wojnowska, a Gertrudę Beata Rybotycka. I wiecie co? Tak sobie patrzyłam na panią Beatę z tak bliska, siedząc w pierwszym rzędzie (a pierwszy rząd w Teatrze Stu jest prawie na scenie) i stwierdziłam, że jak będę już starsza, to bardzo, bardzo chcę wyglądać jak pani Beata. Ona jest po prostu cudowna!

Notre Dame de Paris

Teatr Muzyczny w Gdyni
reż. Gilles Maheu
25.05.2019

Nie wiem, co mogę napisać o tym spektaklu, co jeszcze nie zostało napisane. Mogę na przykład napisać, że nie potrafię być obiektywna, kiedy o nim mówię, bo KOCHAM Noterka całym serduchem ❤ To był mój pierwszy spektakl, jaki widziałam w Muzycznym i dzięki niemu pokochałam ten teatr. I jak chcę cokolwiek powiedzieć na temat Notra to muszę się baaardzo pilnować, żeby nie zabrzmieć patetycznie.

O moich odczuciach po drugim Notrze pisałam TU, ale podkreślę jeszcze tylko, że do Muzycznego ZAWSZE jadę po to, żeby zobaczyć Maję Gadzińską i Maćka Podgórzaka. W Notre Dame oni robią tak dobrą robotę, że nie da się oczu oderwać. Maja jest po prostu Esmeraldą idealną, a Maciek jest głównym powodem, dla którego jeżdżę do Muzycznego jest fenomenalny i jako Gringoire i jako Febus i jako ktokolwiek inny.

W’ariacje pożądania

Teatr Bagatela w Krakowie
reż. Rafał Dziwisz
30.05.2019

„W’ariacje pożądania” to musical stworzony na motywach Opery Żebraczej, czyli z założenia opowiada tę samą historię co „Opera za 3 grosze” i to mnie właśnie skusiło, żeby na niego iść. Jednak powiadam wam, jeśli nie chcecie strzelać co chwilę facepalma, to raczej polecam wstrzymać się z kupnem biletu.

Nie zrozumcie mnie źle, nie żałuję, że poszłam na ten spektakl. To było ciekawe doświadczenie, bo mogłam docenić wysoki poziom musicali w teatrach muzycznych i zobaczyłam na scenie Przemysława Brannego, którego kojarzyłam z tego, że śpiewał u Piotra Rubika.

Ale poza tym… ruch sceniczny zahaczał o kicz i wywoływał u mnie dyskomfort bardzo mi się nie podobał. Dodatkowo zastosowano tu dziwny dość zabieg zawieszenia na przodzie sceny przeźroczystej płachty, na której wyświetlane były informacje o aktualnym miejscu akcji oraz nawet niektóre sceny… W sensie wiecie… aktorzy cały czas byli za tą płachtą. A na dodatek widzowie mieli wytłumaczone jak krowie na rowie, co się teraz dzieje. Bardzo nie lubię takich tricków w teatrze.

next to normal

Teatr Syrena w Warszawie
reż. Jacek Mikołajczyk
31.05.2019

Zdecydowanie jest to jeden z najbardziej poruszających musicali, jakie do tej pory widziałam. Poruszył zupełnie inne miejsca mojej emocjonalności niż wszystkie inne musicale, które do tej pory widziałam. Było mi bardzo niewygodnie siedząc na widowni i patrząc, jak choroba psychiczna Diany niszczy jej całą rodzinę.

Wszystkie słowa, jakich bym tu nie użyła nie oddadzą tego, co „next to normal” ze mną zrobił. Jednym z najbardziej nierzeczywistych wręcz momentów był koniec pierwszego aktu, kiedy to zobaczyłam po raz pierwszy, jak światła na widowni włączają się w całkowitej, niezmąconej niczym CISZY. Nie było oklasków, szmerów… nic. Kilka osób tylko wycierało łzy chusteczką.

Koncert

Forever King of Pop

Teatre Coliseum
Barcelona
18.05.2019

Powiem wam, że w świetle niedawnych podejrzeń, że Michael był pedofilem nie bardzo mam ochotę pisać, jak kiedyś go kochałam i że ten koncert wiele dla mnie znaczył.

Napiszę tylko, że był fajny, świetnie zrobiony, cudownie zaśpiewany. Był tam jeden tancerz, który grał Michaela i robił to tak wspaniale, że gdyby nie delikatnie inne rysy twarzy, to uwierzyłabym totalnie, że to Michael. Poza tym wokaliści… a raczej wokalistki… Jeju, jakie one zrobiły na mnie wrażenie! Przede wszystkim, jak one wyglądały! To były czarnoskóre dziewczyny i wszystkie były plus size, ale ruszały się i tańczyły tak wspaniale i z taką gracją, że oczu oderwać się nie dało! Także Hiszpanio, robisz to dobrze!

Książka

Mężczyźni objaśniają mi świat

autorka: Rebecca Solnit

Książka, która OTWIERA OCZY. Temat przewodni: przemoc wobec kobiet. Podaje ona szokujące statystyki, np. co 6 minut w USA zgłaszany jest gwałt (a szacuje się, że są to 5-krotnie zaniżone dane), w ciągu 3 lat z rąk mężów, partnerów, byłych chłopaków zginęło więcej kobiet niż wszystkich ludzi podczas ataku na World Trade Center. Eseje Rebecci Solnit przekonują, że przemoc nie ma koloru skóry, wyznania czy orientacji seksualnej, ale ma płeć… A wszystko zaczyna się od pozornie niewinnego protekcjonalnego traktowania.

„Mężczyźni objaśniają mi świat” to jedna z najważniejszych książek, które w tym roku przeczytałam.

Podróż

Porto

O mojej podróży do Porto pisałam tu:
DZIEŃ 1
DZIEŃ 2
DZIEŃ 3

To był bardzo luźny wyjazd nastawiony bardziej na chillowanie niż na zwiedzanie i to się PERFEKCYJNIE udało. Dawno nie byłam aż tak wypoczęta psychicznie jak w dzień po powrocie z Porto. Mogę nawet zaryzykować stwierdzenie, że nigdy!

Barcelona

O Barcelonie pisałam TU.

Barcelona była zupełnie innym wyjazdem. Tam już rzeczywiście wstawaliśmy rano i cały dzień łaziliśmy. W Barcelonie zakochałam się w Gaudim i bardzo chcę przeczytać o nim cokolwiek, bo jest fascynującym człowiekiem. Poza tym wciąż utrzymuję, że Sagrada Familia jest najpiękniejszą świątynią, w której kiedykolwiek byłam.


No i to tyle! Dziękuję, że wpadliście 😀

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s